Woda jest podstawą w zdrowym odżywianiu.

Woda płynie w naszych komórkach i korzysta z niej każdy organ, w szczególności mózg. Pomyśl o tym!

Czy Twoja woda nadaje się do picia?

Woda to nie jest po prostu H20. Naturalna woda dostarcza znacznych ilości składników mineralnych, np. przeciętna woda źródlana zawiera w 1 litrze 100 mg wapnia. Ponieważ zalecane dzienne spożycie wody wynosi co najmniej 1 litr, a wapnia 600 mg, więc naturalna woda źródlana może zapewnić jedną szóstą zapotrzebowania na wapń.



Zrezygnuj z herbatek, które tak naprawdę nie nawadniają Cię tylko często działają odwadniająco.

Picie litrami zielonej herbaty to także nie nawadnianie, ale pozbawianie się składników mineralnych. Zielona herbata to zły sposób na gaszenia pragnienia i popijanie jej w tym celu. Herbata to napój, który powinniśmy pić okazjonalnie w ciągu dnia ale nie jako zaspokojenie pragnienia.

Jaką wodę pić?

Miękka woda z kranu dostarcza zaledwie 30 mg wapnia dziennie. Ponadto zawiera znaczne ilości azotanów, związków metanu, ołowiu i glinu, które mają właściwości substancji antyodżywczych. Wiele osób zaniepokojonych zanieczyszczeniem wody filtruje ją albo kupuje w butelkach. Jednak podczas procesu filtrowania lub destylowania usuwane są nie tylko zanieczyszczenia, ale też wiele naturalnych składników mineralnych. To powoduje wzrost zapotrzebowania na takie składniki pobierane z pokarmem.

Woda -jako składnik odżywczy

Prawdopodobnie najważniejszym składnikiem w diecie sportowców jest wo da. Mięśnie składają się w 75 procentach z wody, a utrata tylko 3 procent wo dy powoduje IO-procentowe zmniejszenie się siły i 8-procentową utratę prędkości. W czasie wysiłku fizycznego czynność receptorów pragnienia jest za hamowana, dlatego łatwo o odwodnienie. Prowadzi to do wzrostu temperatury ciała, a wówczas energia jest zużytkowana na ochłodzenie organizmu zamiast na pracę mięśni. Podczas uprawiania sportów wytrzymałościowych najlepiej pić wodę, aby pozwolić ciału wypocić się i w ten sposób ochłodzić. Najważniejsze jest jednak nawodnienie organizmu przed podjęciem wysiłku W tym celu należy pić co piętnaście minut szklankę wody przez jedną do czterech godzin przed zawodami, w zależności od czasu ich trwania.

Jedzenie dużych ilości węglowodanów również pomaga w magazynowaniu wody, ponieważ każda jednostka tych związków przechowywana w postaci glikogenu wiąże się z dziewięcioma jednostkami wody. Gdy uwalniany jest glikogen mający dostarczyć mięśniom energii, uwalniana jest także woda.

Postaw wodę obok siebie

Jak pić więcej wody ? Po prost postaw wodę obok siebie. Nie będziesz musiała o tym pamiętać. Zakup bidon na wodę abyś nie musiała kupować wody w plastikowej butelce i miej zawsze przy sobie. To najprostsze rozwiązanie od którego warto zacząć dbanie o zdrowie.