wtorek, 25 września 2012

Sodium Laureth Sulfate , SLS i inne detergenty w kosmetykach do mycia

Oj sporo się naczytałam o szkodliwości tych składników, ale testując na sobie muszę przyznać, że zależy od firmy. Nie każdy SLS straszny. 



 Generlanie SLS- (Sodium Lauryl Sulfate) – laury­lo­siar­czan sodu – to organiczny związek che­micz­ny, obecnie otrzymywany syntetycznie. Jest to detergent-czyli środek myjący, stosowany z powodzeniem w chemii gos­po­dar­czej i prze­mysłowej. SLS ma właściwości uczulające i drażniące; wysusza skórę, powoduje świąd, rumień, a w skrajnych przypadkach też atopowe za­pa­le­nie skóry. Winą obarczany jest także za przyczynę powstawania łupieżu, swędzenia skóry głowy oraz łamliwości i wypadania wło­sów.

W praktyce trzeba uważać żeby nie był na początku składu. Znam jednak osoby, które jak nie umyją głowy szamponem z SLS to uważają że nadal mają nieświeżą. Musisz na sobie przetestować i zobaczyć. Jeżeli masz tzw. bąble na skórze głowy i Cię swędzi to może właśnie przez SLS.



czwartek, 20 września 2012

Jak czytać INCI kosmetyków?

Zaczne od tego jak w ogóle czytać składniki kosmetyków i co to jest INCI. INCI to International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - międzynarodwe oznaczenie składników kosmetyków. to oficjalny słownik składników kosmetycznych , który został ustanowiony na początku 1970 roku przez Radę Produktów Higieny Osobistej (CTFA). Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, Australia, Japonia i członkowie Unii Europejskiej, wymagają od producentów składników kosmetycznych przedstawienia wszystkich nowych składników do rejestracji w systemie INCI. Obecnie wykaz zarejestrowanych składników INCI składa się z więcej niż 17,000 nazw, a ich lista stale się powiększa.

Ułożone są w kolejności od składnika którego jest najwięcej. Przeważnie na początku jest woda czyli aqua, a później zaczynają się nazwy składników, które opiszę w następnych postach.

 Ciekawe jest jednak to że czasem kosmetyk może mieć 95% wody i mieć aqua na początku składu a później wyciągi ziołowe, witaminy i konserwant czyli 5%. Czasem może to być własnie 80% i spora lista składników które stanowią 20%. Receptury są chronione i tak naprawdę z samej kolejności nie dowiemy się wszystkiego.

sobota, 15 września 2012

Cukier postarza skórę

Za elastyczność skóry odpowiadają białka - kolagen i elastyna - co je niszczy?

O tym czytałam już dawno temu i prawie wszystkie kobiece gazety piszą o tym co jakiś czas. Jest w tym coś, bo znam osobiście osoby, które jedzą dużo słodyczy a ich skóra pozostawia wiele do życzenia. Ciekawy artykuł znalazłam na portalu dailymail.

Piszą, że cukier przyspiesza rozkład elastyny i kolagenu, czyli dwóch kluczowych białek skóry.


cukier postarza


Eksperci zalecają jedzenie nie więcej niż 15-25 gramów dziennie. Rezygnacja z cukru nie jest łatwa, zwłaszcza jeżeli mamy nawyk jedzenia słodkiego.
Zastępowanie cukru innymi słodzikami także jest szkodliwe, zwłaszcza aspartam i acesulfam K. Syropów także trzeba unikać, np. syrop z  agawy,  jest także niezdrowy ponieważ jest to sok, który został przetworzony i zawiera prawie samą fruktozę.

Innymi słowy: cukier aktywnie postarza. Nie wiem jak Wy ale ja biorę sobie to do serca:)

zródło: http://undergroundhealthreporter.com/sugar-causes-wrinkles/
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2542248/Quit-sugar-lose-wrinkles-In-Part-2-DEFINITIVE-series-kicking-new-nicotine-leading-skin-expert-describes-sugar-detox.html

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia