Ciągle tłuste włosy - a może to silikony?

Jeżeli masz wrażenie, że nie do końca umyłaś włosy, może używasz szamponu, który ma silikony?
Jak rozpoznać silikony? Należy sprawdzić skład kosmetyku. Silikony występują pod różnymi nazwami, ale zazwyczaj ich nazwy zakończone są przyrostkami -methicone, -silicon, -siloxane albo -silanol.

Silikony dzieli się na  na 4 grupy:
  • Rozpuszczalne w wodzie: dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, hydroxypropyl polysiloxane, PEG-silikony;
  • Nierozpuszczalne w wodzie, ale dające się usunąć za pomocą delikatnych detergentów: amodimethicone, dimethicone, dimethiconol, beheonoxy dimethicone, phenyl trimethicone;
  • Nierozpuszczalne w wodzie i niezbyt łatwo dające się usunąć łagodnymi detergentami: simethicone, trimethicone;
  • Wymagające zastosowania silnych detergentów do usunięcia: cyclomethicone, cyclopentasiloxane, trimethylsilylamodimethicone, trimethylsiloxysilicates.
Osoby, które najbardziej odczuwają silikony w szamponach to właściciele tłustej skóry głowy i ciężkich włosów. Po umyciu głowy jest takie specyficzne wrażenie niedomycia. Osoby z cienkimi także będą narzekać na zbytnie obciążenie włosa. 
Ja sprawdzam skład odżywek i szamponów bo nie lubię obciążenia włosów. Bardzo trudno jest później wypłukiwać te silikony z włosów. Trzeba kilkukrotnie myć włosy szamponami do włosów przetłuszczających się i tak to nie zawsze pomaga.
Niektórzy dobrze tolerują silkony, zwłaszcza jak mają bardzo przesuszone włosy i wtedy taka warstewka jest potrzebna. Ja zdecydowanie wolę szampony bez silikonów.


Brak komentarzy:

W poszukiwaniu Natury by Magda. Obsługiwane przez usługę Blogger.