środa, 20 maja 2020

Manipulacja w rozwoju osobistym - techniki manipulacji

 


Techniki manipulacji w rozwoju osobistym

- Dawanie i otrzymywanie – wywoływanie  wdzięczności:

Najpierw dostaniesz sporo za darmo, będziesz regularnie otrzymywał co nawet nieświadomie będzie powodowało wdzięczności potrzebę odwdzięczenia się  -więc za jakiś czas, dla niektórych dłuższy coś kupisz. Tym bardziej jeżeli to będą rzeczy pod wpływem których będziesz doznawać euforii i endorfiny będą się wydzielać. Nawet jak będziesz  miał zamiar tylko wziąć i nie kupować to jeżeli polajkowałeś czyjś fanpage na fb będą Ci się wyświetlać reklamy tej  osoby i ona będzie Ci przypominała że wziąłeś i nie odwdzięczyłeś się (  źródło tej techniki Cialdii – Wywieranie wpływy na ludzi)

- Budowanie wizerunku niedostępności – Osoba która sprzedaje mówi o swoich usługach luksusowe i buduje taki wizerunek różnymi technikami manipulacji:

- Jeżeli oferta ma zaporową cenę 3999.zł i jest ona skreślona na 95 to oznacza mniej więcej tyle , że ten produkt nigdy się nie sprzedał w tej cenie. Nawet jeżeli jedna osoba kupiła go kiedyś za tę zaporową cenę to i tak nie oznacza że on się sprzedaje w tej cenie i jest tyle wart. Dawanie takiej ceny to technika manipulacji . Mimo że świadomie wiesz że ta cena jest za wysoka i na pewno nikt nie kupil w tej cenie – Pamiętaj że Twój mózg lubi obrazy.

- „Zostawianie w głodzie” – Prowadzenie webinaru lub szkolenia że klient ma pozostać w głodzie zakupów , ma być ciekawy tego co się wydarzy. Ma być ciekawy opowieści nawet , tutaj  także przydają się zdolności copywritingu i prowadzenia prezentacji. Opowieść ma być ciekawa i tajemnicza, Masz zostać z chęcią choćby dowiedzenia się więcej. Zostawianie w niedosycie jest bardzo mocną techniką silnie zakorzenioną z ludzką psychologią , znaną już nawet z technik uwodzenia. Jest to bardzo mocne. Przykładem niech będzie prezentacja narzędzia choćby technicznego informatycznego którego wiadomo, że na takim spotkaniu nie opanujesz od razu ale poznasz wiele korzyści i właśnie to będzie powodowało że będziesz chciał więcej.

- przygotowanie na spotkanie z „innymi” – na spotkaniu ze swoim nazwijmy to mentorem będziesz przygotowywany, że jak zderzysz się ponownie ze zwykłym światem oni nie będą Cię rozumieli. Mentor przygotuje Cię że , tzw oni czyli rodzina i  przyjaciele nie będą Cię już rozumieli. Będą mówili innymi językiem.

- Ciągłe potwierdzenia – ciągłe pytanie do Ciebie abys potwierdził teorię mentora powoduje że zaczynasz wierzyc w to co ciagle powtarzasz. Zauważ jak mentor czy sprzedawca umiejętnie zada Ci pytanie abyś Ty mógł potwierdzać ciągle jego teorie. Zadawanie pytań to inna bajka – to mocna manipulacja – jeżeli Ty już coś potwierdzisz to chcesz być w porządku wobec samego siebie wiec zaczynasz się tego trzymać i bronić tej teorii (źródło Cialdinii, Zimbardo, M. Brzeziński)

 

Kreacja – prawdziwego coacha i osobę która naprawdę chcę Ci pomóc bo ma taką misję – są tacy naprawdę poznasz , że będzie w większym procencie autentyczny. Będzie żywym człowiek z krwi i kości, może czasem z nadwagą albo w nieidealnym garniturze lub sukience. Osobę, która wytrenowała kreację do perfekcji poznasz po nienagannym zawsze wyglądzie w social mediach, białym uśmiechu, braku jakichkolwiek wad, sposobie mówienia i gestów.

Przykłady – webinar o tym jak zbudować niezależność finansową – osoba siedzi na fotelu ze złotymi uchwytami w tle jakiś piękny  drogi gadżet lub mężczyzna który prowadzi szkolenie i założył roleksa na rękę. Niby wiesz że to tricki aby pokazać że są bogaci ale nieświadomie nabierasz się na to.

Robiono badania i 90 procent ludzi uważa się odpornych na reklamę ale z kolei te same badania wykazały że 90 % ludzi ulega reklamie więc –sam sobie odpowiedz na pytanie czy jesteś pewien że te techniki na Ciebie działają.

Kreacja czyli pokazywanie tylko takich wycinków z rzeczywistości które służą do osiągnięcia celu. Jeżeli celem jest zaufanie kobiet to będzie pokazywana – np. miłość do dzieci, zwierząt.

Jeżeli celem jest pokazanie skuteczności i zaradności to będą pokazywane drogie marki, bogate otoczenie. Wydaje Ci się że to naturalne przecież ta osoba tak mieszka albo w to się ubiera bo ją stać. Nie, ona to skutecznie wykorzystuje, żeby kreować i wzmocnić swój przekaż. Mózg i obrazy pamiętasz.
Nie muszę chyba wspominać o Instagramie który jest jedną wielką kreacją i oddaje 5% rzeczywistości albo nawet mniej bo jest migawką, wybraną sekundą z życia z filtrami.

Jest jeszcze wiele innych technik manipulacji. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka i chcesz poznać więcej to napisz w komentarzu, a napisze jeszcze o budowaniu napięcia i opowieści, niszczeniu obiekcji i -wpędzaniu w poczucie winy, pytaniach które doprowadzą Cię do zakupu, wywoływaniu potrzeby, szukanie wzmocnień społecznych na przykładzie reklamy FB oraz inne.

 Literatura:

1. Mateusz Grzesiak "Podręcznik Persfazji" 2018r.

2. Jacek Ponikiewicz "Maniulacja Neuropersfazyjna" 2015r.

3. Nir Eyal i Ryan Hoover "Skuszeni" 2016r.

4. Patrick Forsyth "Subtelna Persfazja"  2014r.

5. Miłosz Brzeziński - "Wszyscy moi Ja" 2018r.


 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia